Jandarmii, polițiștii și pompierii teleormăneni au desfășurat activități de informare în apropierea unităților de învățământ, în cadrul campaniei „Niciun examen nu merită un copil pierdut!”.
În contextul desfășurării examenelor de Evaluare Națională și Bacalaureat, jandarmii, polițiștii și pompierii teleormăneni se alătură campaniei de informare și conștientizare inițiată de Ministerul Afacerilor Interne, intitulată „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el! Niciun examen nu merită un copil pierdut!”.
Campania are ca obiectiv conștientizarea impactului pe care presiunea asociată rezultatelor școlare îl poate avea asupra stării emoționale a copiilor și încurajarea unui climat de susținere și dialog între părinți și elevi, cu precădere în perioada examenelor.
Astfel, jandarmii teleormăneni, alături de celelalte structuri ale Ministerului Afacerilor Interne au desfășurat activități de informare și conștientizare în apropierea unităților de învățământ, interacționând cu elevii, părinții și cadrele didactice.
Emoțiile sunt firești, iar în această perioadă atât elevii, cât și părinții au nevoie de susținere și încurajare, nu de presiune suplimentară.