Teleormăneanca Lavinia Ochea a primit, în acest weekend, titlul de cetățean de onoare al județului în care s-a născut, în cadrul unei ședințe festive a Consiliului Județean Teleorman.
Titlul vine în semn de înaltă apreciere și recunoaștere a meritelor sale deosebite. Lavinia Ochea este o fiică a Teleormanului care prin vasta sa activitate a contribuit la promovarea imaginii României în plan internațional, onorând locurile natale și valorile comunității din care provine.
Ședința festivă a Consiliului județean Teleorman a fost organizată cu ocazia împlinirii a 167 de ani de la Unirea Principatelor Române. Evenimentele dedicate acestui moment extrem de important în istoria țării noastre s-au îcheiat, sâmbătă după-amiaza, cu un concert special.